کد خبر: 82469531 (5892379) | تاریخ خبر: 30/12/1395 | ساعت: 4:47|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

حمله لفظی نامزد صدر اعظمی آلمان به اردوغان

تهران – ایرنا – «مارتین شولتس» رئیس جدید حزب سوسیال دمکرات آلمان و نامزد پست صدر اعظمی این کشور یکشنبه در واکنش به اظهارات جنجال برانگیز «رجیب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه که آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان را نازیسم خطاب کرده بود، گفت: اظهارات اردوغان بسیار گستاخانه بود.'

به گزارش ایرنا، شولتس که از سوی حزب خود به عنوان نامزد پست صدر اعظمی در انتخابات فدرال 2017 معرفی شده است و رقابت تنگاتنگی با آنگلا مرکل صدراعظم دارد، در گفت و گو با شبکه اول تلویزیون آلمان (ایه آر دی) گفت: اردوغان در هنگام سخنرانی، نمی تواند خود را کنترل کند.
رئیس پیشین پارلمان اروپا در ادامه گفت: این بی حیایی و گستاخی است که رئیس جمهوری کشوری به این صورت، به رئیس جمهوری کشور دوست خود توهین کند.
نامزد حزب سوسیال دموکرات برای صدراعظمی آلمان در مصاحبه دیگری با شبکه دوم تلویزیون آلمان (زد. دی. اف) نیز به صورت غیر مستقیم خواستار تحریم سفر سیاستمداران ترکیه ای به آلمان شد و گفت: نمی توان پذیرفت که رئیس جمهوری کشوری احساس کند که در جمهوری فدراتیو آلمان مورد استقبال قرار گیرد، درحالی که همین رئیس جمهوری، صدراعظم ما را به اجرای روش های نازیسم متهم می کند.
رئیس پیشین پارلمان اروپا افزود: هر زمان باید به اردوغان گفته شود که شایسته نیست که رئیس جمهوری یکی از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و فردی که کشورش نامزد پیوستن به اتحادیه اروپاست، قوانین دیپلماتیک بین المللی را زیر پاها له کند. فردی که این کار را می کند شایسته رئیس جمهوری نیست.
شولتس با حمایت از طرح ممنوعیت مشارکت کابینه ترکیه در فعالیت های تبلیغاتی در آلمان افزود: هرکس که بخواهد به عنوان وزیر از مصونیت دیپلماتیک و تبلیغ سیاست حزب خود در آلمان بهره برداری کند، در این کشور جایگاهی ندارد.
در همین حال، «زیگمار گابریل» وزیر امور خارجه آلمان نیز در واکنش تند به اظهارات اخیر «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه، گفت: وی پا را از گلیمش فراتر گذاشته است.
اختلاف میان آنکارا و برلین در هفته های گذشته، عمدتا بر سر فعالیت های تبلیغاتی مرتبط با همه پرسی آتی قانون اساسی ترکیه، بالا گرفته است.
اردوغان هفته گذشته برلین را به حمایت از تروریسم متهم کرده و خطاب به «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان گفت: چرا شما تروریست ها را در کشور خود پنهان می کنید؟
سخنگوی مرکل اما این اظهارات را «بی معنی» خوانده و نسبت به این ادبیات هشدار داده بود.
به نظر می رسد که بیشتر دولت های اروپایی با همه پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه مخالف هستند و آن را مولد یک بحران سیاسی جدید می دانند.
همه پرسی اصلاح 18 ماده قانون اساسی ترکیه برای گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی و اعطای اختیاراتی از جمله انحلال پارلمان و نصب و عزل وزیران به شخص رئیس جمهوری در 16 آوریل (27 فروردین ماه 96) برگزار می شود.
شبس **9363*1613*مترجم: محمد تدو*انتشار دهنده: عبدالله غفاری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال