کد خبر: 82415325 (5809039) | تاریخ خبر: 16/11/1395 | ساعت: 14:18|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

در گفت و گو با صاحبنظران ؛

آیا برنامه ششم به توسعه سیاسی کم توجهی کرد؟

تهران- ایرنا- کم توجهی به توسعه سیاسی در برنامه ششم توسعه یکی از مسائلی است که برخی کارشناسان مطرح می کنند از نگاه آنان مسیر رشد و بالندگی اقتصادی در کشورها نیازمند توجه به توسعه سیاسی است چرا که توسعه اقتصادی به تنهایی نمی تواند پیشرفت کشور را محقق سازد.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل های خبری، دولت یازدهم در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله و اجرای سیاست های کلی برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی، برای سال های 95 تا 99، اهداف، پیش بینی منابع مالی، اولویت ها و احکام مورد نیاز را در چارچوب برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ارائه کرد. برخی معتقدند که در این برنامه نسبت به توسعه سیاسی کم توجهی شده است.
نمایندگان مجلس روز یکشنبه(26 دیماه) با 143 رای موافق، 15 رای مخالف و یک رای ممتنع ازمجموع 194 نماینده حاضر در جلسه با پایان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه موافقت کردند. بررسی لایحه برنامه ششم توسعه از یکشنبه 28 آذرماه در مجلس شورای اسلامی آغاز شده است و نمایندگان کلیات این لایحه را با 154 رای موافق تصویب کردند. لایحه برنامه ششم توسعه که توسط دولت به مجلس ارائه شده بود 31 ماده داشت که تعداد مواد آن در کمیسیون تلفیق مجلس به 144 ماده افزایش یافت.
نظر به اهمیت مقوله توسعه سیاسی، گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا با «احمد موثقی» عضو هیات علمی دانشگاه تهران و «حسین کنعانی مقدم» دبیرکل حزب سبز ایران به گفت وگو پرداخت .
موثقی درباره توسعه سیاسی و ویژگی های آن اظهار کرد: توسعه سیاسی به یک نظام سیاسی توسعه یافته ای مربوط می شود که ظرفیت و کارایی اش را به گونه ای بالا می برد که به بهترین وجهی بتواند پاسخگوی نیازها و مطالبات مردم باشد. از ویژگی های توسعه سیاسی می توان به شکل گیری دولت ملی، حکومت قانون و دموکراسی اشاره کرد.
وی افزود: توسعه سیاسی در پیوند با یک فرهنگ سیاسی ملی کمک می کند که هویت، همبستگی و انسجام اجتماعی جامعه و دولت تقویت شده و نظام سیاسی قوی شود.
کنعانی مقدم نیز با بیان این که توسعه باید همه جانبه باشد، گفت: توسعه باید همه نوع توسعه سیاسی، اقتصادی وغیره را در بر بگیرد. پس نمی توان تنها یک نوع توسعه را مد نظر قرار داد.

**تحقق پیشرفت با توسعه سیاسی
به باور برخی صاحبنظران ، توسعه سیاسی مسیر پیشرفت کشورها را هموار می سازد. موثقی در این زمینه گفت: زمانی که ظرفیت نظام و انسجام اجتماعی گسترش پیدا کند به ثبات سیاسی کمک می کند. همچنین زمانی که ثبات سیاسی گسترش پیدا کند فضای کسب و کار و امنیت اقتصادی بهبود یافته و به انباشت سرمایه می انجامد. از این رو انباشت سرمایه به صنعتی شدن در زمینه های اجتماعی، اقتصادی و امنیتی می انجامد.
کنعانی مقدم نیز توجه به ابعاد توسعه را مهم دانست و تاکید کرد: باید شاخصه هایی مانند آزادی، استقلال، امنیت ملی و رفاه اجتماعی را مد نظر داشته باشیم.

**توسعه سیاسی و تحزب
تحزب مفهومی است که به طور مستقیم با روند توسعه سیاسی محقق می شود. از این رو یکی از ویژگی های اصلی توسعه سیاسی جایگاه مندی و قوت احزاب است.
موثقی درباره توسعه سیاسی و تحزب گفت: اگر انتخابات متکی به اشخاص باشد و تجمعی مقطعی شکل بگیرد بیشتر جنبه زودگذر خواهد داشت و امنیت پایدار ایجاد نمی کند. از این رو اقتضای توسعه سیاسی، داشتن پارلمان، تفکیک قوا ، دموکراسی و قوت احزاب است.
کنعانی مقدم نیز در این زمینه اظهار کرد: تحزب یکی از شاخصه هایی است که در حوزه توسعه سیاسی مورد توجه قرار می گیرد. در واقع تحزب یک نوع رفتار مدنی در جامعه است که در چارچوب اهداف نظام شکل می گیرد و می تواند مشارکت مردم را در راستای نیل به اهداف گسیل کند. از این رو احزاب یکی از ابزارهای مهم برای رسیدن به توسعه سیاسی هستند.

** توسعه سیاسی یا توسعه اقتصادی
یکی از مباحثی که ذهن تحلیلگران را به خود مشغول کرده است، موضوع اولویت مندی میان توسعه سیاسی و توسعه اقتصادی است. از این رو برخی توسعه سیاسی را ارجح می دانند، دسته ای دیگر توسعه اقتصادی را مهمتر قلمداد می کند و گروهی نیز اعتقاد به بهره بردن همزمان از هر 2 نوع توسعه دارند.
این کارشناس مسائل سیاسی درباره اولویت مندی توسعه سیاسی یا اقتصادی گفت: یک زمانی اولویت با توسعه اقتصادی بود اما اکنون جهانی شدن منجر به آن شده که نتوانیم نسبت به افکار عمومی داخلی و جهانی در رابطه با آزادی های سیاسی و مدنی، حقوق بشر، دموکراسی، وضع قانون و تفکیک قوا بی توجه باشیم. از این رو نوسازی و تغییرات منظم و با ثبات در راستای اهداف کلان و ملی با اهمیت تر شده است. همچنین توسعه نیازمند ترتیبات نهادی و ساختاری است در زمینه اقتصادی نیز موفقیت حاصل شود.
کنعانی مقدم نیز در این زمینه اظهار کرد: توسعه باید همه جانبه و همگام با هم باشد، تجربه نشان داده زمانی که ما توسعه سیاسی را مد نظر قرار نمی دهیم حتی اگر توسعه اقتصادی هم شکل بگیرد موجب نوعی بی عدالتی می شود. معتقدم که عدالت سیاسی مقدم بر عدالت اقتصادی است و بدون عدالت سیاسی عدالت اقتصادی محقق نمی شود. از این رو توسعه سیاسی را مقدم بر توسعه اقتصادی می دانم.

**برنامه ششم توسعه و توسعه سیاسی
مرور برنامه ششم توسعه نشان می دهد که در این برنامه نسبت به توسعه سیاسی کم توجهی شده است. موثقی می گوید : در یک مقطع تنها توسعه سیاسی مطرح شد که آن هم به معنای دموکراسی بود و از ابعاد اقتصادی غفلت شد. در حال حاضر گرایش به مسایل فوری تر وجود دارد و تلاش دولت رفع شدن بحران های اقتصادی و رکود است از این رو به سمت توسعه اقتصادی گرایش بیشتری دارد. با این حال مسایل اقتصادی با حوزه سیاسی ارتباط دارد. بنابراین موقعی که یک نظارت نهادینه از طریق احزاب قوی و رسانه های مستقل، حکومت قانون و تقویت فرایندهای دموکراتیک و جامعه مدنی نباشد، مشارکت گروه های اجتماعی، ثبات سیاسی و امنیت روانی ضعیف می شود.
این مدرس علوم سیاسی افزود: توسعه سیاسی پروژه ای در تقویت نظام سیاسی است چرا که توسعه سیاسی در مقابل تغییر اساسی نظام های سیاسی مطرح می شود. از این رو اگر ما پروژه توسعه سیاسی را جدی نگیریم می تواند آسیب زا باشد.
کنعانی مقدم نیز اظهار کرد: کشورهایی که به مقوله توسعه سیاسی و فرهنگی توجه نکنند، از توفیق کمی برخوردار می شوند. این نکته که ما در برنامه ششم نگاه چندانی به توسعه سیاسی نداشتیم، مشهود است و توسعه اقتصادی بدون توسعه سیاسی ممکن است که با شکست مواجه شود.
به نظر می رسد نگاه تک ساحتی به مقوله توسعه نمی تواند برای روند پیشرفت کشور مفید به فایده باشد. از این رو توسعه سیاسی را می توان همپا با توسعه اقتصادی به پیش برد. همانگونه که کارشناسان نیز بر نکته اذعان کردند که توسعه سیاسی می تواند راه مردمسالاری را هموارتر کرده و ارتقای روند مشارکت و مشروعیت افزایی را به همراه بیاورد.
**پژوهشم**458**1601**خبرنگار: محمدستاری**انتشار دهنده : شهناز حسنی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال