کد خبر: 82363896 (5744346) | تاریخ خبر: 07/10/1395 | ساعت: 18:30|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه:

تحولات اخیر ناشی از پیروزی در حلب است / تاکید بر راه حل سیاسی برای بحران سوریه

تهران-ایرنا- مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه با بیان اینکه تحولات در سوریه وارد فاز جدید می شود اظهار داشت: این اتفاقات عمدتا وضعیت را به یک راه حل سیاسی نزدیک می کند و تحولات اخیر ناشی از پیروزی در حلب است.

به گزارش ایرنا، «محمد ایرانی» عصر سه شنبه در نشست بررسی آثار راهبردی آزاد سازی حلب گفت: بحران حلب نقطه عطفی است و با پیروزی طرفداران مقاومت، ایران، ارتش سوریه و روسیه روشن می شود که وضعیت به جایی خواهد رسید.
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه افزود: دیدگاه دیگر این است که حلب جزیی از بحران و نه کل بحران سوریه است و سطح توقع را باید به این میزان داشت و باید دید شرایط آن چگونه است و حضور معارضان و مخالفان در کل سوریه را و توانایی های خودی و طرف مقابل را هم باید دید.
ایرانی به سابقه بیش از 6 سال و روندی که در سوریه طی شد، اشاره و با این نگاه که در سوریه راه حل نظامی وجود ندارد تصریح کرد: اینکه افق پیروزی در حلب را به عنوان برد نظامی ببینیم می تواند ما را به راه خطا بکشد.
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه درباره اهمیت آزادی حلب نیز خاطر نشان کرد: آزادی حلب با توجه به بسیاری از ویژگی ها، اعم از ژئوپلتیکی و شعارهای اقتصادی و جمعیت و بعد همسایگی و تاریخی اتفاق مهمی بوده است.
ایرانی افزود: ما شاهد تحولات گسترده بین المللی بودیم که در طول بحران 6 ساله بی نظیر بود و فشار سنگینی از نظر بین المللی و سیاسی روی دولت سوریه وارد می شد.
به گفته ایرانی انواع فشارها در شورای امنیت و سازمان ملل کم نظیر بود و علت این بود که تصور داشتند با تثبیت در منطقه ، اعلام خودمختاری کرده و موضع معارضه را گسترش داده و نیروهای داخلی تقویت شده و به دیگر سرزمین های واقع در غرب این کشور کشیده شود.
وی با اشاره به آخرین گروهی که پنجشنبه گذشته از حلب خارج شدند یاد آور شد: 53ماه حلب و یا بخش عمده آن در اختیار نیروهای مخالف بود و در این مدت مبارزه منجر به بازپس گیری آن توسط دولت و ارتش شد.
ایرانی با اشاره به این که تعداد زیادی از مردم در منطقه (حلب) در چند روز هفته گذشته خارج شدند بیان کرد: حدود 36 هزار نفر با فضایی که فراهم شده از حلب خارج شدند.
وی با بیان این که پیروزی نظامی در سوریه بسیار دور از دسترس است تاکید کرد: راه حل در سوریه فقط سیاسی و گفت و گو است.
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه گفت: در نهایت امرتصمیم طرف مقابل این بود که در خلال خروج مردم، در آخر کار نیروهای مخالف، نیروهای مسلح و جبهه النصره را خارج کرده و در منطقه غرب و ادلب مستقر کند.
این دیپلمات کشورمان خاطرنشان کرد: اینها تا آخرین نفس هم مقاومت می کردند که فضا حفظ شود و روسیه نیز به نمایندگی از بقیه تسلیم شود و ارتش هم عقب نشینی کند وبه لحاظ میدانی سلاح در اختیار اینها باشد.
ایرانی گفت: اتفاق خوبی که افتاد این بود که دو شهرک «فوعه» و «کفریا» در کنار «ادلب» که از روز اول بحران در محاصره بودند و تشدید محاصره اینها سه سال امکان رسیدن کوچکترین امکانات به این مناطق نبود و هیچکس و هیچ طرفی به این مناطق اشاره ای نداشت ، در اواخر بحران حلب بود که در مقابل خارج شدن اینها، بهترین زمان این است که راه نفس کشیدن و کمک رسانی به مردم این مناطق پیدا شود.
*نقش آمریکایی ها نسبت به گذشته در مقایسه با روس ها ضعیف تر شده است
وی خاطرنشان کرد: مسکو و تهران به عنوان بازیگران قدرتمند خارج از اراده بین المللی توانستند کاری انجام دهند و علی رغم خواسته طرف مقابل این دو به عنوان بازیگران انکارناپذیر در مورد مساله حلب و سوریه در قبل و بعد عمل کردند.
این کارشناس مسائل منطقه ای افزود: تحلیل ها بر این تاکید دارد که بعد از آزادسازی حلب، نقش آمریکایی ها نسبت به گذشته در مقایسه با روس ها ضعیف تر شده است و می توان به مسایل انتخاباتی و داخلی نسبت داد اما به هر حال نقش آمریکایی ها درسوریه و حلب ضعیف شد.
وی با اشاره به طرح بحث هایی مبنی بر اینکه در نشست مسکو چرا از آمریکایی ها دعوت نکردند نیز اظهار داشت: شاید بنا نبود که دعوت شوند و موضوع چیز دیگری بود.
*آزادی حلب باعث کاهش نقش سازمان ملل هم شد
ایرانی با بیان اینکه آزادی حلب باعث کاهش نقش سازمان ملل هم شد گفت: پیش از این دیمیستورا نقشه در دست می گرفت مذاکره می کرد و در بین کشورهای منطقه می چرخید اما در موضوع حلب نقش آنچنانی نداشت به جز اخیرا که در مورد مذاکرات سوریه و کانادا که وارد شد و نقش بازی کرد.
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه ادامه داد: نقش بین المللی مسکو در مورد سوریه به عنوان طرفی که می خواهد مذاکراتی در قزاقستان با حضور موافقان و مخالفان سوریه برگزار کند. افزایش یافت.
ایرانی اضافه کرد: تاکنون سازمان ملل و دولت سوریه از این طرح برای شروع گفت و گوها استقبال کرده اند که برای ما خیلی مهم است.
*سوریه راه حل نظامی ندارد
وی با بیان اینکه پیدا شدن یک راه حل سیاسی که افق هایی از آن دیده می شود مهم است افزود: عرب ها و غربی ها هنوز نظر خود را در مورد شروع گفت و گوهای جدید نداده اند و گفته اند اگر قرار باشد جایگزین گفت و گوهای قبلی شود کارساز نخواهد بود اما اگر با شرایط جدید گفت و گوها انجام شود بسیار کارساز خواهد بود.
ایرانی با بیان اینکه اگر جنگ در حلب تمام شد به این معنا نیست که طرف دوباره نقش خود را تثبیت نخواهد کرد تصریح کرد: فاز افراط درون گروه های مسلح جبهه النصره و داعش که جزو جریان های معارض هستند افزایش یافته است، اما بیش از 140 گروه در سوریه شناسایی شده اند که مسلح هستند و تحت عنوان گروه های معتدل فعالیت دارند که در حال ایجاد شکاف است که به سمت قرار گرفتن در کنار جبهه النصره و بعضا هم داعش هستند.
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه ادامه داد: با فرض تمام این نگاه ها، با یک تحلیل جامع از وضعیت حلب و سوریه باید به پذیرش این ذهنیت برویم که سوریه راه حل نظامی ندارد.
ایرانی در پاسخ به سوالی در خصوص موفقیت نشست سیاسی در آستانه گفت: هیچ وقت خوشبین نبودم که نتیجه نهایی را می توان از آستانه درآورد. ما سه سطح مذاکره داریم که باید از هم تفکیک کنیم. مذاکره در سوریه بعضی وقت ها ممکن است خلطی ایجاد شود که نتیجه ندهد.
وی گفت: ما به عنوان ایران که حق مذاکره با آمریکایی ها نداریم، دوستان مذاکره می کنند و در این سطح در مورد سوریه مذاکره می کنند.
**برخی بازیگران بین المللی به دنبال پایان بحران سوریه نیستند
ایرانی بیان کرد: یک سطح مذاکره در سطح بین المللی از ژنو، وین یک و دو و موضوع مونیخ است که هر از گاهی به ابتکار دیمیستورا جمع شده و بیشتر روی راهکارهای سیاسی بحث می کنند.
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه تصریح کرد: تاکنون 8 تا 9 جلسه را گرفته اند و ایران نقش تاثیرگذاری دارد و این جلسات بدون ما تشکیل نمی شود.
وی با بیان اینکه موانعی در سطح مذاکرات سیاسی وجود دارد، اضافه کرد: یکی این که بازیگران مختلف در صحنه همه با هم در پی پایان بحران سوریه نیستند و منافع خود را دنبال می کنند و طرف های مختلف از جمله همسایگان روسیه بخشی از این ها اراده جدی برای حل بحران از راه حل سیاسی ندارند و میز مذاکره را به هم ریخته و پا می شوند و می روند.
ایرانی گفت: نکته مهم این است که باید به عنوان یک گام تلقی کرد که برای راه حل سیاسی باید نقش داشته و رصد کنیم و حضور فعال داشته باشیم.
این کارشناس مسائل منطقه ای افزود: سطح سوم از مذاکرات داخلی و به صورت سوری - سوری است و هیچ کس نقش مستقیم ندارد. این طرف ما و روسیه حمایت می کنیم و و در آن طرف آمریکایی ها و غربی، ترکیه ، قطر و عربستان با هم هستند.
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه گفت: بشار اسد و تیمش هیچ وقت حاضر نبود با تیم مقابلش بنشیند و با هزاران مکافات پذیرفتند که واقعیت هایی هم وجود دارد.
وی با اشاره به این که در دور سوم مذاکرات ، مخالفان به ژنو آمدند اما حاضر نشدند وارد هتل مذاکره شوند، افزود: این که می گویم فضا مقداری جلوتر رفته باید مسایل را نسبی ببینیم. 6 سال گذشته و شاید 6 سال دیگر هم طول بکشد و چاره ای جز دنبال کردن موضوع سیاسی نداریم.
*مواضع ترکیه تغییر کرده است
ایرانی در خصوص نقش ترکیه در معادله سوریه گفت: مواضع ترکیه تغییر کرده است؛ این که در لایه پنهانی چه می گذرد یک بحث است، اما این که در نشست سه جانبه حاضر شود بحث دیگری است که تاکنون نبوده است.
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه گفت: آنچه امروز آثار نمادین و ظاهری دارد این است که حضور ترکیه معنای خاص خود را دارد و آثار محتوایی آن این است که در هفت بند بیانیه (سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه)نکات مهمی است که ترک ها قبلا حاضر به پذیرش آنها نبودند.
سیام**2021**6084**3070** خبرنگاران: امیر خان زاده و داود مرادپور** انتشار دهنده: امیر کاردان راد

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال